Najpopularniejsze filmy religijne

Najpopularniejsze filmy religijne

Filmy o tematyce religijnej stanowią specyficzne, aczkolwiek interesujące kino. Filmy te zyskują ostatnio na popularności, puszcza się je na festiwalach, w kinach, a także na ekranach telewizorów. Oto przegląd kilku tytułów:

Matka Teresa

Czyniącą dzieła charytatywne Matkę Teresę z Kalkuty już za życia nazywano świętą, a jej proces kanonizacyjny ruszył o wiele szybciej niż wymagały tego zasady. Żyjąca w latach 1910-1997 zakonnica świętą została ogłoszona w 2016 roku. Do tej pory doczekała się kilku filmów dokumentalnych i fabularnych na swój temat. Za najbardziej popularny uchodzi włoski dramat biograficzny z roku 2003 zatytułowany Matka Teresa. Film Fabrizio Costy przestawia życie, działalność i śmierć zakonnicy, która założyła zgromadzenie Misjonarek Miłości. W tytułową rolę wciela się Olivia Hussey, aktorka uhonorowana Złotym Globem.

Ojciec Pio

Za sztandarową postać w dwudziestowiecznym Kościele uchodzi Ojciec Pio, który otrzymał stygmaty na dłoniach, stopach i boku, czyli w miejscach ran Jezusa Chrystusa, a także wiele innych nadnaturalnych darów. Żyjący w latach 1887-1968 zakonnik kapucyn, świętym został ogłoszony w 2002 roku. W roku 2000 nakręcono włoski dramat biograficzny o jego życiu i śmierci zatytułowany Ojciec Pio. Carlo Carlei zrobił dokładny przejmujący obraz tej świętej postaci. W zjawiskowej roli Ojca Pio pojawił się włoski aktor Sergio Casetllitto.

Jan XXIII

Jan XXIII to papież, który uwspółcześnił Kościół między innymi zwołując przełomowy Sobór Watykański II. Żyjący latach 1881-1963 papież, doczekał się zwieńczenia swojego procesu kanonizacyjnego w 2014 roku. Giorgio Capitani zrobił włoski dramat biograficzny na jego temat w roku 2002 zatytułowany Jan XXIII. Tytułowa rola przypadła siedmiokrotnemu zwycięzcy nagrody Emmy Edwardowi Asnerowi.

Jan Paweł I – Uśmiech Boga

Choć Jan Paweł I rządził Kościołem tylko 33 dni, to zasłynął swoją otwartością i swoim uśmiechem do tego stopnia, iż nazywano go Uśmiechem Boga. Właśnie o takim tytule, Jan Paweł I – Uśmiech Boga, Włochy wypuściły w 2006 roku dramat biograficzny. Giorgio Capitani wzbogacił kino o kolejny wartościowy film, a powoli zapominana postać papieża uśmiechu, żyjącego w latach 1912-1978, za jego sprawą przypomniała się. Papieża Jana Pawła I fenomenalnie kreował włoski aktor Neri Marcone.

Jan Paweł II

Podróżujący po świecie Jan Paweł II należy najbardziej kochanych papieży w historii. Na jego ceremonii pogrzebowej krzyczano, aby został uznany świętym natychmiast i rzeczywiście, kanonizowano go wręcz w błyskawicznym tempie. Jan Paweł II, od 2014 roku święty, żył w latach 1920-2005. Wśród multum filmów mu poświęconych, jeden z bardziej znanych i lubianych to amerykańsko-włoski dramat biograficzny z 2005 roku zatytułowany Jan Paweł II. Film Johna Kenta Harrisona przestawia życie, pontyfikat i śmierć papieża, który szerzył ekumenizm i zgodę. W tytułową rolę wciela się Jon Voight, gwiazdor nagrodzony w swojej karierze Oscarem i licznymi Złotymi Globami.

Inne filmy o tematyce religijnej

Na filmy religijne niekoniecznie trzeba iść do kina. Można je też spotkać na nośnikach płytowych w sklepach z dewocjonaliami i multimediami. Ciekawą serię przeznaczoną do kolekcjonowania lub wybierania interesujących nas tytułów, stanowi wypuszczona ostatnio seria Ludzie Boga, w ramach której znajdują się filmy o wyżej wymienionych postaciach współczesnego Kościoła, jak też o Jezusie Chrystusie, Maryi Dziewicy, Apostołach, Świętych oraz licznych postaciach z Pisma Świętego i Tradycji.