Elementy stroju ministranta i lektora

Elementy stroju ministranta i lektora

Ministranci i lektorzy to osoby, najczęściej chłopcy lub młodzież płci męskiej, które posługują w czasie odprawiania liturgii. I choć przepisy liturgiczne nie opisują konkretnie elementów ich stroju, to jednak tradycje konkretnej parafii lub zalecenia jej proboszcza sprawiają, że ministrantów i lektorów obowiązują stosowne szaty. Jakie są elementy ich stroju? Czym różnią się alby, sutanny i komże kapłańskie od ich odpowiedników przeznaczonych dla ministrantów?

Szaty dla ministranta

Kiedy kandydat zostanie uroczyście pobłogosławiony, staje się ministrantem. Rodzaj i charakter jego posługi dostosowuje się do wieku chłopca oraz jego umiejętności. W czasie jej wykonywania nosi on następujące szaty.

komza dla ministranta

Alba

To biała szata, którą zakładają także kapłani i diakoni. Ponieważ jest luźna i długa, zwykle przepasuje się ją cingulum – specjalnym paskiem ze sznura;

Komża

Stanowi ona rodzaj alby, jest od niej krótsza i ma szerokie rękawy. Przypomina komże kapłańskie i, podobnie jak one, symbolizuje czystość serca. Najczęściej noszone są komże ministranckie rzymskie czyli z kwadratowym wycięciem na dekolcie. Komża dla ministranta powinna być wykonana z naturalnej, przewiewnej, niemnącej tkaniny, celem zapewnienie komfortu jej noszenia i schludnego wyglądu.

Peleryna

Zakładana na ramiona i zapinana wokół szyi. Kolor jej odpowiada okresowi w roku liturgicznym – może więc być czerwona, zielona lub złota. Nie stanowi obowiązkowego stroju ministranta;

Sutanna

Sutanny ministranckie to miniaturowe wersje sutann kapłańskich. Mogą być jedno- lub dwuczęściowe (zawierają wówczas kołnierz lub pelerynę oraz spódnicę);

Welom

To szata zakładana na ramiona ministranta do trzymania insygniów. Wykonany z pięknych materiałów, np. żakardu, i zdobiony.

Szaty dla lektora

Lektorem jest ministrant powołany i pobłogosławiony przez biskupa do czytania Słowa Bożego w czasie obrzędów liturgicznych. Do jego obowiązków należy czytanie lekcji z Pisma Świętego czy zapowiadanie wezwań do modlitwy oraz wniesienie Ewangeliarza – jeśli nie ma diakona. Sprawuje także opiekę nad ministrantami. Nosi on podczas liturgii następujące szaty.

lektor

Alba

To podstawowy rodzaj szaty noszonej przez ministranta Słowa Bożego. Noszona przez kapłanów i wszystkich usługujących w obrzędach liturgicznych ministrantów. Podobnie jak w przypadku alby kapłańskiej, jest to biała, długa (sięgająca aż do kostek) i szeroka szata. Wykonana z bawełny lub innych tkanin koloru białego. Zwykle bardzo prosta i skromna, może mieć jednak dyskretne zdobienia;

Cingulum

To rodzaj paska z grubego sznura, zdobionego frędzlami na końcach. Symbolizuje wstrzemięźliwość i posłuszeństwo. Nie jest obowiązkowym elementem stroju liturgicznego, jeśli alba nie jest zbyt obszerna i dobrze przylega do ciała. Tradycyjnie cingulum występuje w kolorze białym, choć coraz popularniejszym zwyczajem wśród lektorów jest zakładanie cingulum w kolorze odpowiadającym aktualnie obowiązującemu kolorowi liturgicznemu.