Otoczenie grobu naszych bliskich

Otoczenie grobu naszych bliskich

W tradycji wiary rzymskokatolickiej ogromną wagę przykłada się do pamięci o zmarłych. Cmentarze odwiedzamy nie tylko raz w roku – w dniu Wszystkich Świętych – ale tak często, jak tylko możemy. Jednocześnie dbamy o grób i jego otoczenie. W ten sposób dajemy wyraz naszej pamięci o tych, którzy odeszli i nie są już z sami.

Kwiaty

Polacy bardzo dużą wagę przywiązują do kwiatów przynoszonych na groby swoich bliskich. Chętnie ustawiamy w wazonach świeże rośliny, ale wiele osób stawia również na kwiaty sztuczne. Są one oczywiście dużo bardziej trwałe i idealnie sprawdzają się wówczas, gdy na cmentarzu nie możemy bywać zbyt często. Na ogól pamiętamy również, aby kwiaty znalazły się w otoczeniu grobu. Sadzimy więc rozmaite rośliny kwitnące, które sprawiają, że miejsce spoczynku naszych bliskich wygląda na zadbane.

Znicze

W tradycji wiary katolickiej ogromne znaczenie mają palone na grobach naszych bliskich znicze. Wyjątkowo licznie zapalane są z okazji Święta Wszystkich Świętych, które w polskiej tradycji przypada 1 listopada. Nie brakuje ich jednak również w pozostałe dni roku. Symbolika światła na cmentarzu jest bardzo szeroka. Świeca, która przecież w końcu się wypala, symbolizuje ludzkie przemijanie. Ma ona również ogrzewać dusze naszych zmarłych, a także oświetlać im drogę do Raju. Tu warto podkreślić, że w wielu regionach kraju zmarłym nadal wkłada się do rąk świecę i dopiero wówczas zamyka wieko.

Ławeczki

Ci, którzy na cmentarzu bywają często i spędzają na nim mnóstwo czasu chętnie ustawiają przy grobie swoich bliskich ławeczki. Taka ławeczka na cmentarz AGMAR którą oferuje nie zajmuje wiele miejsca, a jednocześnie pozwala usiąść tym, którzy nie mogą zbyt długo stać. Siedząc na ławeczce, wiele osób „rozmawia” z tymi, którzy już odeszli z tego świata. Wynika to oczywiście z naszej wiary w świętych obcowanie, która to jest przez wielu księży bardzo mocno podkreślana podczas liturgii mszy świętej sprawowanej w dniu Wszystkich Świętych oraz w Dzień Zaduszny.

Cmentarz jest w tradycji religii rzymskokatolickiej miejscem szczególnym. Spoczywają na nim doczesne szczątki naszych bliskich, którzy odeszli już do Domu Ojca. Wyrazem naszej pamięci o nich jest troska o to, aby na nagrobku zawsze znajdowały się kwiaty i płonął znicz. Nie można również zapominać o regularnym odwiedzaniu grobów naszych bliskich. Tym, którzy na cmentarzu spędzają sporo czasu, przydać mogą się ustawiane przy grobie ławeczki.