Pogrzeb w tradycji katolickiej

Pogrzeb w tradycji katolickiej

Śmierć czeka nieuchronnie na każdego z nas. Jest to coś, czego nie da się uniknąć bez względu na zasobność portfela czy zajmowane stanowisko. Dla Katolików jest to jednak wydarzenie radosne, które otwiera przed nimi Wrota Niebios i daje nadzieję na spotkanie z Panem. Jak wyglądają tradycje pogrzebowe w naszym kraju?

Tradycji pogrzebowych w Polsce jest całe mnóstwo. Jedne są takie same dla wszystkich regionów, inne nieco się różnią. Dużą wiedzę na ten temat mają pracownicy zakładów pogrzebowych, oferujących na przykład całodobowe usługi pogrzebowe Memento Mori zaś to jeden z takich zakładów. Poniżej przedstawiamy najbardziej znane tradycje pogrzebowe, które nadal praktykowane są w naszym kraju.

Msza święta żałobna

Najważniejszym elementem każdego pogrzebu dla Katolika jest oczywiście msza święta żałobna. Sprawowana jest ona przy trumnie zmarłego, która ustawiona jest w nawie głównej przy samym ołtarzu. Wokół trumny palą się świece, leżą kwiaty. Przed laty trumna była otwarta. Dzisiaj raczej się już tego nie praktykuje. Na koniec mszy ksiądz staje przy trumnie i błogosławi ją. Dopiero po tym może ona zostać wyniesiona z kościoła. Towarzyszy temu śpiew jednej z pieśni żałobnych. Obecnie najczęściej śpiewaną w tym momencie liturgii pieśnią jest „Anielski orszak niech Twą duszę przyjmie”.

Kondukt

Po zakończeniu mszy świętej procesja za trumną zmarłego udaje się na cmentarz. Tutaj zwyczaje są różne. W jednym parafiach przez całą drogę śpiewane są pieśni żałobne albo te z okresu Zmartwychwstania. W innych przez całą drogę odmawiany jest różaniec. Nie ma co do tego żadnych wskazań. To, które rozwiązanie będzie stosowane zależy przede wszystkim od proboszcza parafii.

Modlitwy na cmentarzu

Nieodłącznym elementem pogrzebu katolickiego są modlitwy przy trumnie sprawowane na cmentarzu. Mają one miejsce przed spuszczeniem trumny do grobu. Po ich zakończeniu trumna zostaje umieszczona w grobie. Pozostawiamy kwiaty i zapalamy znicze, które w polskiej tradycji pogrzebowej mają ogromne znaczenie.

Opisane tradycje pogrzebowe to oczywiście nie wszystko, z czym dzisiaj można się spotkać. Dużo zależy od regionu Polski, bowiem tradycje i zwyczaje w tym względzie są często dość zróżnicowane. Te przedstawione powyżej to – można by rzecz – pogrzebowy standard. Tak przebiega pogrzeb w każdej polskiej parafii. W zależności od regionu dochodzą do niego jednak rozmaite elementy dodatkowe, które w innej części kraju mogą być w ogóle nieznane.