Pomoce duszpasterskie w pracy księdza

Pomoce duszpasterskie w pracy księdza

Posługa kapłańska wiąże się z różnego rodzaju obowiązkami. Istnieją pomoce, które mogą sprawić, że codzienne praca kapłana będzie wygodniejsza, bardziej wydajna i po prostu przyjemniejsza. Dziś omówimy kilka takich rozwiązań.

Modlitewniki

Różnego rodzaju modlitewniki to coś, czego nie powinno zabraknąć w kieszeni lub w torbie księdza. Na rynku istnieją różnorodne wydania, zarówno te w twardych oprawach, zawierające obszerne treści, jak też i wydania mniejsze, kieszonkowe, idealne do użytku podczas podróży. Modlitewniki przydają się nie tylko doraźnie – podczas modlitwy, ale mogą też stanowić inspirację do kazań.

dla księży

Komplety podróżne

Praca kapłana bywa różnorodna i czasem zdarza się, że pracuje w tzw. “terenie”. Często o wizytę księdza proszą osoby bardzo chore, które pragną wyspowiadać się i przed śmiercią ostatni raz przyjąć Ciało Chrystusa. Komplety podróżne wyposażone są we wszystko to, co niezbędne, aby wyspowiadać chorych i udzielić im komunii – zawierają m.in. bursę kapłańską, kielich, naczynko na oleje, korporał, puryfikaterz. W dodatku całość często zapakowana jest w wygodną walizkę, która znacznie zwiększa mobilność kapłana, daje poczucie komfortu oraz skutecznie zabezpiecza wszystkie elementy zestawu

Zestawy kolędowe

Co roku w parafiach odbywają się wizyty duszpasterskie. Podczas “kolędy” kapłan odwiedza wiernych i błogosławi ich. Zestawy kolędowe najczęściej zawierają krzyż oraz świeczniki. Te bardziej rozbudowane posiadają również kropidło oraz podstawkę na wodę święconą. Parafianie zapraszający do siebie księdza, najczęściej są przygotowani do wizyty. Warto jednak, aby kapłan wyposażony był w podstawowe elementy, które sprawdzą się w razie nieprzewidzianej sytuacji.

Zadania kapłana obejmują zróżnicowane działania. Pomoce duszpasterskie dla księży to rozwiązania, które przydają się podczas pracy stacjonarnej i są niezastąpione, gdy pojawia się konieczność opuszczenia kościoła lub plebanii i wybrania się z posługą bezpośrednio do wiernych.