Jak produkuje się bombki choinkowe?

Jak produkuje się bombki choinkowe?

Święta Bożego Narodzenia to w naszej kulturze jedne z najważniejszych i najpiękniejszych świąt. Rodzinne spotkania, oczekiwanie na pierwszą gwiazdkę, wigilijna kolacja, moc prezentów, pasterka i oczywiście pięknie ozdobiona choinka to nieodłączne elementy tego magicznego czasu, na który czekamy cały rok. Ozdobienie choinki to nie lada zabawa. Czym można ją udekorować? Jakie są rodzaje i z czego produkuje się bombki choinkowe?

Miszmasz świątecznych ozdób

„W jaki sposób ubrać choinkę w tym roku?” – takie pytanie zadaje sobie zapewne wielu z nas przed świętami. Niektórym zależy na kolorystycznym dopasowaniu ozdób, innym marzy się kolorowa choinka pełna różnorodnych kształtów. Nie ważne, w jakim stylu chcemy przyozdobić swoje drzewko, większość z nas z pewnością sięgnie po bombki choinkowe. Nie ma się co dziwić – ich rozmaitość jest tak duża, że na sklepowych półkach znajdziemy bombki, które idealnie wpasują się w każdy styl. Jednak bombki szklane to nie jedyne ozdoby, które mogą stanowić biżuterię dla choinki. Coraz większą popularnością cieszą się wykonane ręcznie, papierowe ozdoby lub te zrobione na szydełku. Taka choinka nadaje pomieszczeniu ciepłego, domowego klimatu. Ubierając choinkę nie możemy zapomnieć o światełkach. Mogą być one jednokolorowe, wielokolorowe, mrugające, świecące stałym światłem. W sprzedaży dostępne są także lampki, które… grają kolędy!

Jak powstają bombki choinkowe?

Zanim piękne bombki zawisną na naszych choinkach, czeka je długa droga i pobyt w naprawdę wysokiej temperaturze. Jak powstają te wyjątkowe ozdoby? Na początku trzeba rozgrzać masę szklaną do temperatury 900-1100 stopni, aby stała się elastyczna i plastyczna. Następnie pobiera się jej niewielką ilość na przeźroczystą rurkę (odciąg) i wydmuchuje jak bańkę mydlaną. W taki sposób powstaje kula. Jest to najłatwiejszy do wykonania kształt. Finezyjne kształty zwierząt, domków czy krasnali wydmuchuje się do specjalnych, metalowych form. Następnie następuje najtrudniejszy moment produkcji – studzenie. Aby masa szklana nie przybrała niepożądanego kształtu lub nie pękła, obniża się temperaturę masy do 550-580 stopni, aby stygła równomiernie. Kolejnym etapem jest tzw. kąpiel w sreberku. Do środka bombki wkłada się roztwór srebra. Bombkę zanurza się w gorącej wodzie, co przyspiesza reakcję chemiczną. W ten sposób otrzymujemy błyszczącą bombkę. Następuje wtedy ostatni etap – ozdabianie. Bombki ozdabia się ręcznie w specjalnych dekoratorniach, a ich kolor i wzór zależy w dużej mierze od fantazji i zdolności zdobiącego. W tym celu używa się specjalnych lakierów i farb. Zdobienie rozpoczyna się od największych konturowych elementów, które wykonuje się za pomocą szklanych rurek, wyglądem przypominających wieczne pióro. Mniejsze elementy nanosi się dopiero po wyschnięciu tych dużych.

Tradycyjne kule czy nietuzinkowe formy?

Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam. Kiedyś zwykłe, okrągłe bombki były ograniczeniem. Dziś znaleźć możemy szklane ozdoby niemal w każdym kształcie. Wykonywane są nawet na zamówienie. Każdy producent bombek choinkowych co roku stara się stworzyć coś nowego. Praktycznie nie ma ograniczeń. O ile minimalistyczna choinka przyozdobiona jednokolorowymi kulami kojarzy się z elegancją i szykiem, tak drzewko obwieszone kolorowymi zwierzątkami i krasnalami tworzy domową atmosferę rodzinnych świąt i pokoju pełnego roześmianych dzieci. Od każdego indywidualnie zależy więc, jaka choinka stanie w tym roku obok wigilijnego stołu.

Artykuł został przygotowany przez firmę Karmat producenta bombek choinkowych.