Szlak obiektów sakralnych w Dolinie Strugu

Szlak obiektów sakralnych w Dolinie Strugu

Wspaniałe krajobrazy, spokój, pyszna regionalna kuchnia i gospodarstwa agroturystyczne – tym właśnie przyciąga turystów Dolina Strugu. Ten przepiękny podkarpacki region ma jednak o wiele więcej do zaoferowania. Jedną z atrakcji są szlaki tematyczne, wśród których na szczególną uwagę zasługuje szlak obiektów sakralnych.

9 zabytkowych obiektów

Szlak obiektów sakralnych w Dolinie Strugu łączy 9 zabytkowych budynków sakralnych: kościoły w Błażowej, Futomie, Piątkowej, Grzegorzówce, Tyczynie i Woli Rafałowskiej oraz sanktuaria – w Hyżnem, Chmielniku i Borku Starym. Zwłaszcza to ostatnie zasługuje na szczególną uwagę, gdyż jest jednym z najstarszych sanktuariów maryjnych w całej Polsce – powstało ono wcześniej niż słynne Sanktuarium na Jasnej Górze w Częstochowie.

Cudowne źródełko w Borku Starym

Ludność zamieszkująca Podkarpacie od zawsze cechowała się wyjątkową religijnością. Głęboko zakorzenione chrześcijaństwo zaowocowało w regionie szczególną dbałością o obiekty sakralne, dzięki czemu można w nich dziś oglądać prawdziwe dzieła sztuki, wykonane przed laty przez najznamienitszych artystów. Początki kultu maryjnego w Borku Starym sięgają zatem aż 1336 roku, kiedy to okoliczni mieszkańcy zaczęli gromadzić się przy źródełku o uzdrowicielskiej mocy. Wierzyli oni, że objawiła się przy nim Matka Boska.

Wkrótce miejscowi wybudowali na wzgórzu drewniany kościół, a 1684 roku rozpoczęli budowę Sanktuarium, które można podziwiać do dziś. Barokowe wykończenia według projektu Antoniego Bellotiego i Macieja Paitnera, majestatyczne figury św. Dominika i św. Franciszka, usytuowane na fontannie przed wejściem, figura Zaśnięcia Matki Bożej z XVII w., a także cudowny obraz Matki Bożej są jedynie częścią arcydzieł, znajdujących się obecnie na terenie Sanktuarium w Borku Starym.

Legenda o cudownym obrazie Matki Bożej

Autor cudownego obrazu znajdującego się w Sanktuarium w Borku Starym jest nieznany. Z dziełem łączy się jednak pewna legenda. Głosi ona, że obraz trafił do kościoła w XIII w., kiedy to nieznany ofiarodawca ze Wschodu umieścił go w kaplicy na wzniesieniu. Przy obrazie tym modlić się miała Królowa Jadwiga, która prowadziła przez miejscowość wyprawę na Ruś Czerwoną. Historycy wskazują jednak, że obraz najpewniej powstał przed laty w Krakowie (ok. XV-XVII w.).

Odpust w Borku Starym

W Sanktuarium w Borku Starym każdego roku odbywa się odpust, który gromadzi tłumy pielgrzymów nie tylko z Podkarpacia, ale i z całej Polski. Rozpoczyna się on 14 sierpnia, kiedy to odprawiany jest obrzęd Zaśnięcia i Pogrzebu Matki Bożej. Uroczystości trwają aż do wieczora 15 sierpnia i dodatkowo poprzedza je trwająca 9 dni nowenna przez Figurą Matki Bożej Zaśniętej.  Niezwykła wagę odpustu podkreśla obecność metropolity przemyskiego, który wraz z tysiącami pielgrzymów modli się do Maryi.

Tradycyjnie podczas odpustu w Borku Starym pielgrzymi oraz turyści mogą wybrać się do rozstawiających się w okolicy kramów. Sprzedawane na stoiskach rękodzieło, produkty tradycyjne i przysmaki z Doliny Strugu sprawiają, że odpust w Borku Starym przyciąga całe rodziny, szukające wytchnienia w modlitwie oraz pełnego radości kramarskiego gwaru.