Jak wybrać dobry zakład pogrzebowy?

Jak wybrać dobry zakład pogrzebowy?

Pogrzeb najbliższego członka rodziny to chwila, w której chcielibyśmy skupić się na wspominaniu zmarłego i zrzuceniu wszelkich obowiązków związanych z samym pochówkiem na osobę trzecią. Dlatego większość z nas w takich chwilach wybiera pierwszy zakład pogrzebowy, jaki rzuci im się w oczy. Oznacza, to niejednokrotnie duże wydatki i brak satysfakcji z wykonanej usługi. Dlatego mimo ciężaru, jaki spoczywa na nas po śmierci bliskiej osoby, warto poświęcić chwile na wybór dobrego domu pogrzebowego.

Naczelną ideą zakładu pogrzebowego i jego rolą jest zdjęcie z najbliższej rodziny wszelkiej odpowiedzialności za sam pochówek. Zakład pogrzebowy powinien załatwić za nas wszelkie możliwe formalności i sprawić, że na naszych barkach nie będzie spoczywał obowiązek biegania po urzędach i zastanawiania się nad szczegółami pogrzebu. Dlatego dobry zakład pogrzebowy, to przede wszystkim taki który zapewnia nam maksymalnie szeroki wachlarz usług.

Niestety, im szerszy zakres usług, tym droższy będzie cennik takiego zakładu pogrzebowego. Dlatego przeanalizujmy najważniejsze i najbardziej kłopotliwe i czasochłonne aspekty pogrzebu. Najważniejsze jest dla nas, aby zakład pogrzebowy, który podejmie się organizacji uroczystości, załatwił za nas wszelkie kwestie formalne. Chodzi tu o dostarczenie odpowiedniej dokumentacji do poszczególnych urzędów, firm ubezpieczeniowych oraz do zarządcy danego cmentarza. Zakład pogrzebowy, który warto wybrać, powinien tylko uzyskać od nas stosowne dokumenty oraz pełnomocnictwa i resztę formalności załatwić na własną rękę. Istotne jest też oczywiście, aby dana firma zajęła się przygotowaniem ciała na ostatnią podróż oraz obsługą całej uroczystości pogrzebowej i na koniec złożeniem ciała do grobu. W przypadku kiedy zwłoki podlegać będą kremacji, dowiedzieć się trzeba, czy dany zakład posiada własne krematorium, a jeśli nie, to jak daleko będziemy musieli się udać, aby dokonać tego aktu.
Nie bez znaczenia jest kultura i prezencja osób, które będą obsługiwały pogrzeb. Ceremonia powinna przebiegać bez zbędnych zakłóceń, a idealny pracownik firmy pogrzebowej, to taki który nie rzuca się w oczy podczas pogrzebu i potrafi samodzielnie podejmować decyzję, na przykład co do tego, w którym miejscu położyć wieńce lub jak ustawić krzesła. Zwróćmy też uwagę na wszelkie dodatki oraz wybór akcesoriów, które są nieodłącznym elementem każdego pogrzebu. Chodzi tu oczywiście o możliwość szerokiego wyboru trumny oraz zapewnienie wieńca pogrzebowego lub innych elementów oprawy.